Strona Główna
O Nas
Kontakt
Zakres współpracy
Pliki do pobrania
Przydatne linki
 
 

 

 

Oferta współpracy

 

 

     Pozwalamy sobie przedstawić Państwu zakres współpracy Wydziału Górnictwa i Geologii  Politechniki Śląskiej  w tematyce dotyczącej wentylacji i klimatyzacji kopalń, pożarów podziemnych, ratownictwa górniczego, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zwalczania pożarów zwałowisk odpadów powęglowych.

     Problematyka ta jest przedmiotem badań, analiz i opracowań w Zakładzie Aerologii i Bezpieczeństwa Górniczego Instytutu Eksploatacji Złóż. Zakład posiada w pełni dyspozycyjny zespół pracowników naukowych mogący realizować   samodzielnie   wszelkiego  rodzaju  badania  i  pomiary, nawet  w trudnych warunkach dołowych i terenowych. Podstawę zespołu stanowi sześciu pracowników naukowo-dydaktycznych ze stopniem doktora nauk technicznych (średnia wieku poniżej 35 lat) ze znacznym dorobkiem naukowo-badawczym. Nadzór merytoryczny zapewnia dwóch samodzielnych pracowników naukowych na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Politechnice Śląskiej (specjalność aerologia górnicza, bezpieczeństwo i higiena pracy).

     Zespół prowadził badania i pomiary wentylacyjne oraz prognozowanie warunków     klimatycznych    w    rejonach    wentylacyjnych    i    ścianach w większości kopalń węgla kamiennego i rud miedzi w Polsce.

     Badania aktywności termicznej prowadzone były na wielu zwałowiskach kopalń  węgla  kamiennego  oraz  innych  składowiskach. Zespół opracował w 2004 r. metodę gaszenia pożaru zwałowiska w Siemianowicach Śląskich, który ze względu na dużą intensywność i wydzielające się gazy pożarowe był bardzo uciążliwy dla okolicznych mieszkańców.

     Oprócz problemu aktywnych termicznie zwałowisk Zespół zajmuje się również badaniami wydobywających się gazów kopalnianych na obszarach zlikwidowanych kopalń, które mają związek z zachodzącymi podziemnymi procesami utleniania węgla.

     Zespół współpracuje z Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego, prowadzi badania związane z ratownictwem górniczym (nowy sprzęt oraz wyposażenie) i bezpieczeństwem termicznym górników. Ponadto współpracuje z Kopalnianymi Stacjami Ratownictwa Górniczego.

     Członkowie Zespołu są autorami opracowań i dokumentacji z zakresu zarządzania ryzykiem oraz oceny ryzyka zawodowego. Prowadzą także nowatorskie badania dotyczące problematyki oceny poziomu kultury bezpieczeństwa w kopalniach.

     Zespół dysponuje autorskim oprogramowaniem z zakresu rozwiązywania złożonych    zagadnień    dotyczących    sieci   wentylacyjnych   (istniejących i nowoprojektowanych), prognozowania warunków klimatycznych, wyznaczania parametrów powietrza wilgotnego, analizy pracy urządzeń chłodniczych oraz oceny stanu bezpieczeństwa termicznego górników.

     W   skład   Zespołu   wchodzą   osoby   z   wieloletnim  doświadczeniem w tworzeniu i wdrażaniu rozwiązań informatycznych dla polskiego górnictwa.

     Sprzęt i urządzenia pomiarowe znajdujące się w dyspozycji Zespołu pozwalają na sprawne i terminowe wykonywanie wszelkich badań związanych z powyższą tematyką.

     Jesteśmy przekonani, że prace z zaprezentowanej tematyki oraz doświadczenie Zespołu mogą być przydatne dla Państwa. Dokładne informacja o prowadzonych pracach znajduje się w dziale Pliki.

 

^ do góry